Zážitková výchova k demokracii

Demokracia nie je trvalý stav. Ľahko sa môže stať, že o ňu prídeme. Až keď ju nebudeme mať, naplno pochpíme, o čo všetko sme prišli a zdalo sa nám samozrejmé. No to sa veľmi ťažko vysvetľuje slovami. Raz zažiť je lepšie ako stokrát počuť. Preto sme vytvorili zážitkový program, ktorý využíva LARP (life action role play), kde si mladí ľudia v rôznych roliach na vlastnej koži zažijú, ako v demokratickom zriadení môžu postupne a nenápadne prevziať opraty iné sily. Tak ako postupne a demokraticky nastúpil k moci Hitler. A pochopiť, na čo byť vnímaví, aby sa podobná história neopakovala.

Krátky zážitkový workshop (larp) pre triedu/skupinu

Ak máte záujem o najkratšiu verziu workshopu, môžeme ho zrealizovať s vašou triedou resp. skupinou. Budete potrebovať 2 miestnosti a minimálne 5 hodín času. Workshop je vhodný pre skupiny s veľkosťou 15-30 účastníkov a je vhodný od žiakov ôsmeho ročníka až po dospelých. V rámci tohto času stihneme urobiť spoločné naladenie, vysvetliť základné princípy larpu, zahrať si ho a prejsť štruktúrovanou reflexiou, aby sa zo zážitku mohlo stať učenie.

Trvanie: 5 hodín
Kapacita: 15 – 30 osôb
Cena: 690 € (cena zahrňuje prípravu, jedného skúsenú lektorku alebo lektora na celý čas, materiálne zabezpečenie workshopu, ďalšieho jedného až dvoch lektorov či lektorky na samotný larp, cestovné náklady do 100 km od Bratislavy)

Celé zážitkové školenie pre triedu/skupinu

Pôvodne navrhnutá metodika, ktorú sme overili a dolaďovali na základe skúseností s mnohými skupinami je dvojdňová v rozsahu 2 x 8 hodín. Tento časový rozsah umožňuje venovať sa  témam súvisiacich s demokraciou v širšom kontexte. Viac integrovať zážitok z larpu do aktuálnej spoločenskej situácie, v ktorej žijeme. Porozumieť súvislostiam a prepojiť to aj s úlohou mladých ľudí v spoločnosti. Ich konania i nekonania. Vďaka tomu môžeme ísť viac do hĺbky, a tým pádom mať aj väčší dopad na účastníkov. Bloky možno kompletne vidieť popísané v metodike, ktorá je na webe

Ideálne je, ak je súčasťou tohto školenia aj učiteľka či učiteľ, alebo pracovníčka či pracovník s mládežou, kto vie nadviazať na školenie aj následnými aktivitami, ktoré sú tiež popísané v metodike.

Trvanie: 2 x 8 hodín
Kapacita: 15 – 30 osôb
Cena: 1.500 € (cena zahrňuje prípravu, 2 členný lektorský tím na celý čas, materiálne zabezpečenie workshopu, jeden pomocný lektor či lektorka na samotný larp, cestovné náklady do 100 km od Bratislavy)

Naučíme vás, ako si robiť celé zážitkové školenie vo vlastnej réžii

Aby ste mohli toto zážitkové školenie robiť opakovane, pre viac tried či skupín, alebo aj každý rok, možno by bolo najlepšie sa naučiť ho robiť vo vlastnej réžii. Vieme vás vyškoliť, ako s touto metodikou pracovať tak, aby fungovala a napĺňala zamýšľané ciele. Aby ste vedeli ako vhodne reagovať na nečakané situácie, ktoré časti sú kľúčové a kde si môžete veci prispôsobiť. Ako skupinu pripraviť aj ako viesť reflexiu, aby naozaj zážitok viedol k učeniu. Na to však budete potrebovať čas minimálne 4 plné dni. Dvojica našich skúsených lektorov a lektoriek vás prevedie celým procesom. Budete sa učiť cez zážitok, veci si skúšať na vlastnej koži a reflektovať nielen svoje prežívanie ale učiť sa aj metodicky, k čomu ktoré aktivity vedú a čo je v nich kľúčové. Ideálna je skupina 15 – 20 ľudí.

Trvanie: 4 plné dni (v rozsahu cca 8 hodín vzdelávania denne)
Kapacita: 15 – 15 osôb
Cena: 2.800 € (cena zahrňuje prípravu, 2 členný lektorský tím na celý čas, materiálne zabezpečenie workshopu, jeden pomocný lektor či lektorka na samotný larp, cestovné náklady do 100 km od Bratislavy)

Ak by ste potrebovali iný formát, napríklad sa chcete iba naučiť dobre robiť larp, pokojne sa nám ozvite a navrhneme vám vzdelávanie na mieru. 

Konzultácie a mentoring

Keď sme túto metodiku učili ďalších, veľmi ocenili ak sa počas svojej prvej realizácie mohli oprieť o naše skúsené lektorky a lektorov. Využili jednak možnosť individuálnych konzultácií online počas prípravy, ktoré väčšinou postačovali v rozsahu 4 hodín. No veľmi ocenili aj možnosť mentoringu a supervízie priamo na mieste, kde naše lektorky a lektori pôsobia v podpornej roli, pomáhajú ak je treba, no najmä dávajú spätnú väzbu a cenné inšpirácie ako celý workshop viesť, aby mal čo najlepší efekt. Konkrétne potreby ohľadom konzultácií a mentoringu dohadujeme vždy individuálne a na mieru. 

Celodenný mentoring počas workshopu: 300 € / deň
Mentoring/konzultácia online: 50€ / hodina

Chcem sa prihlásiť na školenie

Vyberte si našej ponuky školení a napíšte nám na e-mailovú adresu tomas.pesek@youthwatch.sk alebo zavolajte na telefónne
číslo: 0908 979 939. Máte vlastnú predstavu o prednáške, workshope alebo dlhodobej spolupráci s YouthWatch na tému Ako sa mení generácia Z alebo Trendy a mladí? Napíšte nám a určite nájdeme možnosti na spoločné aktivity.


Chcete vedieť viac o trendoch?

Prečítajte si, čo sú trendy a o akých trendoch hovoríme tu. V prípade záujmu vám vždy predstavíme aj aktuálnu ponuku, keďže ich zverejňujeme postupne.

* Ceny sú nastavené pre neziskový sektor.