Prebudená Slovatch

1. časť - Folklór v obliekaní, móde, doplnkoch

Úvod k Prebudená Slovatch, nech máme jednotný štýl pre všetky trendy.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Proin sagittis nisl rhoncus mattis rhoncus. Et magnis dis parturient montes nascetur ridiculus mus mauris. Turpis egestas maecenas pharetra convallis. Sed augue lacus viverra vitae congue eu consequat. Quisque egestas diam in arcu. Elementum nisi quis eleifend quam adipiscing vitae proin. Feugiat nisl pretium fusce id velit ut tortor.

Urban folk je jedným z prejavov trendu v životnom štýle mladých, ktorý nazývame Prebudená Slovatch.

Urban folk

Folklórne motívy sa objavujú stále častejšie v oblečení a doplnkoch mladých. Nie sú to len šperky (1,2) či drobné doplnky (ozdoby do vlasov (3), ponožky (4). Mladí ľudia sa vracajú k oblečeniu svojich predkov – nevesty volia za svadobné oblečenie kroje alebo šaty inšpirované folklórom (5) a tradičné čelenky „party“ (6), folklórne motívy je možné vidieť na stužkových či plesoch, športových doplnkoch (7,8) ale aj v bežnom oblečení (9101112). Trend sa neodráža len v ženskej móde, folklórne motívy a samotné výrobky s týmito motívmi sú určené aj mužom (13). Dokonca sa folklórne motívy nachádzajú aj na rúškach. Personalizované folklórne motívy je možné nájsť aj v tetovaniach (14), ktoré sú inšpirované tradičnými výšivkami a ozdobami z rôznych oblastí Slovenska. 

Vyšívané šaty z kolekcie Jaroslavy Wurll Kocanovej
Vyšívané šaty z kolekcie Jaroslavy Wurll Kocanovej
Vyšívané šaty z kolekcie Jaroslavy Wurll Kocanovej
Parta z Veľkého Lomu, Čajová Banamoon Observatory
Parta z Veľkého Lomu, Čajová Banamoon Observatory

Narastajúci záujem je vidieť aj o ľudové tance. Nielen na folklórnych festivaloch (1516) sa môžu mladí či starší naučiť základy ľudových tancov. Namiesto zumby dnešné dievčatá a mladé ženy navštevujú hodiny a kurzy ľudových tancov, rovnako sa rozmohli aj kurzy pre páry.

Dôvodov pre toto správanie mladých je hneď niekoľko. Mladí ľudia majú možnosť cestovať a spoznávať iné kultúry. Výsledkom je, že si vlastnú kultúru a svoje korene oveľa citlivejšie uvedomujú. Pre mnohých je objavenie bohatstva minulosti a tradičnej kultúry silným zážitkom. Zároveň je to spôsob ako byť jedineční, iní a zároveň autentickí.

Hoci sú mladí otrávení z toho, čo vidia okolo seba ako sú rôzne politické kauzy, stav školstva či zdravotníctva, komplikované zabezpečenie bývania – stále potrebujú zdôrazniť, že je veľa na čo môžu byť hrdí. Prostredníctvom návratu k folklóru mladí cítia prepojenie so svojimi predkami a tiež zažívajú pocit, že sú súčasťou slovenského národa. 

Šperky z kolekcie Petry Tóth
Šperky z kolekcie Petry Tóth
Krojované tetovanie od Adry

V prípade otázok nás kontaktujte na info@youthwatch.sk

Sonda bola realizovaná v rámci projektu TrendWatch YOUTH podporené cez Erasmus+.

Spracovali: Ellen Anthoni, Jana Miháliková, Alena Tomanová, Lucia Szórád, Tomáš Pešek

Uverejnené: 12.4.2020