Sonda: Ako mladí prežívajú čas
COVID-19

3. časť - Život po epidémii

V predchádzajúcich častiach sondy sa dočítate informácie o zásadných zmenách v živote mladých ľudí počas epidémie a o trávení ich voľného času. Teraz sa dozviete, ako mladí ľudia vidia budúcnosť a život po epidémii.

Vráti sa život do normálnych koľají?

Strach a neistota, obava z blízkej či vzdialenej budúcnosti – to sú najčastejšie pocity, ktorým čelia nielen mladí ľudia. Čoho sa naviac obávajú? V prvom rade straty príjmu (svojho alebo svojich rodičov), neistoty („neviem či a ako budem mať titul z vysokej školy“). Viacerí priznali, že prežívajú aj psychické ťažkosti, depresie a úzkosti.

„Nad momentálnou situáciu rozmýšľam dosť, mám strach z toho ako to bude dlho trvať, aby sa táto kríza nielen v našej krajine ale aj na celom svete upokojila a ľudia si tiež uvedomili aj chyby, ktoré sme poslednú dobu robili. Pevne verím a dúfam že to všetko zvládneme a prekonáme s čo najmenšími stratami.„

Niektorí sa však obávajú, že „nikdy to už nebude tak ako predtým“ a že sa život nevráti do takého stavu v akom žili pred týmto obdobím.

Mladí sa tešia na priateľov, rodinu, cestovanie

Pri otázke, na čo sa naozaj tešia mladí po skončení karantény a po návrate do bežného, doteraz tradičného života, sa všetci vyjadrili, že sú to osobné stretnutia s priateľmi pri ich doteraz obľúbených pravidelných činnostiach: stretnutia pri čaji, pizze, cestovinách, burgri, ísť spolu na pivo, zorganizovať si poriadnu akciu, zašportovať si alebo ísť spolu na výlet.

Veľká skupina sa už nemôže dočkať stretnutia s rodinou a obyčajného bozku, objatia, dotyku, ktorý je teraz „rizikový“.

Viacerí sa už tešia do školy, práce, na mimoškolské aktivity a na pokračovanie brigád.

Mnohí mladí sa tešia na návrat k normálnemu duchovnému životu: chodenie do kostola, obnovenie stretávania sa cirkevných spoločenstiev.

 

Pocit bezpečia a návrat k doterajšiemu spôsobu života aký viedli je túžbou väčšiny mladých ľudí. Zopár výrokov na čo sa tešia:

 

  • na to ako budeme všetci šťastní a veľmi dúfam že pocítime pocit svornosti aj priateľstva . Ak mám pravdu povedať, teším sa na normálny režim nastavený školou…

  • že po tom všetko sa stretneme všetci kamaráti a budeme si môcť povedať aj príhody z týchto dní hoci asi nebudú nejako veselé ani vtipné..

  • na umenie, kultúru, dovolenku na Slovensku, keď budem vidieť mimiku a úsmevy na ulici (bez rúšok), na to, že už sa nebudem báť…

  • cestovanie, či už to bude len na Slovensku, je mi to jedno…

  • keď bude všetko ako má byť, žiadne rúška a budem mať opäť vlaky zadarmo, budem cestovať…

  • ako si budeme veci vážiť. Každú jednu vec. Na to sa teším…

  • teším sa na pohyb medzi ľuďmi bez strachu…

 

Tieto výroky nepotrebujú podľa nás žiadny komentár. Vyjadrujú túžbu nás všetkých.

V prípade otázok nás kontaktujte na info@youthwatch.sk

Spracovali: Ellen Anthoni, Jana Miháliková, Alena Tomanová, Lucia Szórád, Tomáš Pešek

Uverejnené: marec 2020

Použité obrázky sú príklady zdieľané mladými ľuďmi, ktoré vyjadrujú ich duševné rozpoloženie či ich názor na tento čas.

Sonda bola realizovaná v rámci projektov TrendWatch YOUTH podporeného cez Erasmus + a projektu Trendspotting podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“, ktorú administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.