Téma duševného zdravia mladých ľudí je od obdobia pandémie COVID-19 čoraz častejšou súčasťou spoločenských diskusií. Už v roku 2020, v trende nazvanom „Supervyhorená generácia“, sme zachytili rastúci dopyt po detabuizácii psychických problémov. Heslo „nebyť OK je OK“ sa stalo symbolom tejto zmeny, rovnako ako otvorený prístup k terapiám a rôznym zvládacím mechanizmom, vrátane netradičných prístupov, ako je používanie CBD. Hoci od definovania tohto trendu uplynuli štyri roky, jeho význam a aktuálnosť pretrvávajú. S odstupom času sa niektoré témy posunuli. Problémy ako zvládanie panických záchvatov alebo sociálnej fóbie, ktoré boli typické pre pandémiu, už nie sú také časté.
Napriek tomu však mnoho mladých ľudí stále zápasí s podobnými pocitmi a potrebou riešiť svoje duševné zdravie. Tí, ktorí si to môžu dovoliť, pokračujú v terapiách. Čoraz väčší dôraz sa kladie na celkový wellbeing. Mladí dnes túžia po duševnej rovnováhe a pohode, pričom často hľadajú rýchle a jednoduché riešenia, ktoré im pomáhajú zvládať náročné emócie a získať kontrolu nad svojim prežívaním. Instantné riešenia, ktoré sú efektívne a ľahko dostupné, sa stali obľúbeným nástrojom generácie Z, ktorá sa snaží mať svoju myseľ a telo pod kontrolou bez zbytočných komplikácií.
Tento trend popisuje, aké nástroje dnes mladí ľudia využívajú na diagnostiku, sebareguláciu a starostlivosť o seba. Starostlivosť o duševné zdravie sa stáva systematickejšou no zároveň prináša výzvy, ktoré popisujeme nižšie. Napriek tomu však možno vidieť silnú snahu mladej generácie o aktívny prístup k svojmu psychickému zdraviu.
Obr. 1 Mladí menia správanie kvôli wellbeingu. Zdroj: https://www.interez.sk/wellbeing-je-novym-trendom-mileniali-a-generacia-z-menia-svoje-spravanie-vsetkych-tym-prekvapuju/
“Každý má niečo”
Dostupná rôznorodá forma psychickej podpory je priamo naviazaná na veľký prísun informácií v tejto téme, ktorý zahŕňa aj informácie zamerané na sebadiagnostiku a diagnostiku. Okrem podcastu ako Ľudskosť, či novinových článkov, sú sociálne siete zaplavené videami, ktoré vysvetľujú jednotlivé diagnózy, život s nimi, či ako spoznať symptómy. Otvorená debata o psychickom zdraví priniesla mnohé informácie o rôznych typoch ochorení a problémov, ale aj o metódach, ako ich zistiť/diagnostikovať. Mať nejakú diagnózu sa stala norma. Debata, najmä na sociálnych sieťach, nie je orientovaná na to, či má niekto diagnózu, ale skôr o tom, akú špecifickú formu má. Oproti obdobiu pandémiu COVID 19, kedy boli v popredí panické záchvaty, či sociálna fóbia, dnes sú najčastejšie skloňované autizmus, ADHD, či ADD. Každej téme sa venujú špecializovaní influenceri.
Obr. 2 profil vysvetľujúci život s ADHD zdroj: https://www.instagram.com/spolu_aut/
ADHD sa spopularizovala do takých rozmerov, že “každý má nejaký typ ADHD/ADD, a ak ho nemáš, pravdepodobne o tom len nevieš”. Je to zaujímavý paradox, lebo na jednej strane sa stala diagnóza normou, ale zároveň pretrváva potreba unikátnosti a v tej svojej diagnóze si treba nájsť niečo špeciálne oproti ostatným ľuďom. Niektorí mladí ľudia dnes skĺzavjú k tomu, že (seba)diagnóza im slúži ako výhovorka. Ak je tlak na výkon či sebaprijatie privysoký, tak ak niektorí mladí ľudia nespĺňajú spoločenské normy, aspoň majú vysvetlenie, že to nie je ich nedostatočnosť, len systém merania nezohľadňuje ich špecifické potreby.
Obr. 3 Videá o znakom, že máte ADHD. Zdroj: https://www.tiktok.com/@pearl.dock/video/7427132286597893409?q=adhd&t=1734441161943
Telo pod paľbou diagnostiky
Okrem diagnostiky duševných ochorení sledujú mladí aj pôsobenie rôznych látok (ako je napr. dopamín, glukóza a iné), ktoré máme v tele a ich vplyvov na nás. Dopamín a jeho hodnota napomáha porozumieť, prečo sme napr. rozhádzaní, alebo kedy sme pripravení na športový výkon. Na Instagrame a Tiktoku sú mladí bombardovaní videami o tom, ako môžu ovplyvniť a zlepšiť svoje zdravie, ak si “dajú pozor na to, kde plytvajú svoj dopamín”, čo by mali zo svojho života vynechať, keď sa chcú cítiť fyzicky a duševne lepšie. Aj keď tieto videá boli pôvodne určené najmä pre ľudí, ktorí sa venujú športu, čoraz viac sú populárne aj u ostatných skupín.
Podobná vlna je okolo sledovania hodnoty cukru v krvi. Influencerka glucosegoddes sa stala virálnou so svojimi videami o glukózových skokoch, ktoré ovplyvňujú náš metabolizmus a to, ako sa cítime, a ako rýchlo starneme. Aj keď tieto videá majú pomáhať k tomu, aby sme sa cítili lepšie, sú mnohokrát veľmi reštriktívne a mladí ľudia z nich môžu cítiť úzkosť. Ide najmä o prípady, kedy sa snažia dodržiavať tieto rady, no z rôznych príčin sa im to nedarí.
Mladí ľudia dnes majú zdravší životný štýl ako generácie pred nimi. Viac sa sledujú a to nielen, ako sa cítia, ale aj ako vyzerajú. Keď followujú influencerov venujúcich sa témam športu a zdravia, dostávajú obraz rovnice: vyzerám dobre = cítim sa dobre. Keď sa dobre cítim, viac urobím a získavam kontrolu nad svojim životom.
Obr. 4 Populárny športový influencer Peter Lackovič. Zdroj: https://www.instagram.com/peterlackovic/
Proces je všetko
Ako sme popísali v trende Supervyhorená generácia, mladí ľudia siahajú po rôznych zvládacích mechanizmoch, pričom oproti predchádzajúcemu trendu, sú tie aktuálne mechanizmy zdravšie. Zároveň sa pri nich objavuje potreba veľmi premyslenej implementácie. Už nestačí len niečo urobiť, treba to urobiť podľa nejakého návodu a konkrétnych krokov. Jednoducho mať postup a urobiť z neho rutinu.
Existuje veľa projektov (blogov, postov, influencerov), ktoré rámcujú pravidlá, ktoré keď bude mladý človek nasledovať, urobí niečo pre svoje psychické a fyzické zdravie, ale aj svoj rozvoj. Ich extrémne množstvo a stále pribúdanie je veľmi mätúce. Mladí ľudia sú vystavení obrovskému množstvu odporúčaní a rád, čo a ako majú vo svojich životoch zmeniť. Potom ich skúšajú jednu za druhou a pri väčšine neostanú dostatočne dlho, aby sa dostavili výsledky – či už pozitívne alebo negatívne. V období mladosti ľudia prirodzene hľadajú a testujú, kým sú a čo im vyhovuje, chýbajúce rituály si teda nahrádzajú v oblastiach, nad ktorými majú sami kontrolu: skin care, spánková rutina, ranná rutina, atď.
Na všetko treba mať konkrétne kroky a postupy, ako to robiť správne. Tým sa mladí ľudia opäť cyklia v reálnych možnostiach, ktoré v živote majú a tým, ako by chceli žiť. Okrem toho, tlak najmä na selfcare rutinu je dnes obrovský. Mladí ľudia sú vystavený stovkám postupov, ktoré majú v jednotlivých častiach dňa dodržiavať. Zároveň je s tým spojený tlak na financie, lebo mnohé procesy zahŕňajú obrovské množstvo produktov, ktoré majú pri jednotlivých krokoch používať.
Kvalita spánku mladých ľudí výrazne ovplyvňuje ich fyzický a duševný stav. Najzásadnejším faktorom, ktorý vplýva na spánok mladých je používanie mobilov pred spaním. Mladí ľudia často nekonečne skrolujú videá na TikToku/Instagrame do neskorých večerných hodín, čo narúša ich spánkový režim. Riešenie ich spánkových problémov často hľadajú v rôznych technikách alebo produktoch, ktoré sú im ponúkané práve pri skrolovaní (ako napr. reguláciu času pred spaním, červené svetlo v miestnosti, alebo filter na mobile, až po užívanie doplnkov na spanie – zväčša melatonínom). Mladí ľudia dnes radšej urobia kopec opatrení, aby mali lepší spánok, len aby nemuseli odložiť mobil:
“Ja si pred spaním nastavím na mobile červený filter” – členka siete TS
“Ja mám okuliare proti modrému svetlu” – člen siete TS
Na čom sú závislí
Štatistiky v zahraničí naznačujú, že generácia Z konzumuje menej alkoholu a má nižšiu mieru užívania drog v porovnaní s predchádzajúcimi generáciami, ako sú mileniáli a generácia X. Na sociálnych sieťach influenceri ukazujú svoju abstinenciu a medzi mladými ľuďmi ide do popredia Sober curious hnutie. Avšak medzi slovenskú mládež tento trend ešte neprenikol úplne. Dopadom tohto hnutia je popularizácia nealkoholických nápojov (napr. nealkoholického ginu) a pribúdajú nealkoholické miešané nápoje.
Aj fajčenie klasických cigariet klesá, ale rastie používanie elektronických cigariet. Je tolerovaný aj vo vnútorných priestoroch, niektorí mladí ľudia ho neskrývajú ani pred rodičmi. Vaping je pritom porovnateľne nebezpečný pre ľudské zdravie ako klasické cigarety. Do popredia sa dostáva opäť žuvací tabak. Mladí ľudia využívajú aj rôzne iné moderné body & mind helpers, ako energetické drinky či ashwagandha s cieľom dostať sa do pohody. Mnohokrát len nahrádzajú jednu závislosť druhou.
Obr. 5 Čo je vlastne vaping a čo obsahuje? Zdroj:https://youtu.be/cHEOsKddURQ?si=qVaG9NiVK4VqENYj
Látkové závislosti idú do úzadia, keďže väčšina nielen mladých ľudí ich má nahradené nelátkovými závislosťami ako sociálne siete, doomscrolling, či porno.
Rešpektuj ma, ale ja teba nebudem
Niektoré situácie vyvolávajú v mladých ľuďoch prirodzene stres alebo úzkosť. Je jedno, či ide o situácie v práci, v škole alebo o medziľudské problémy (hádky, nezhody). Niektorí sa nevedia sami vysvetliť (ich pohľad na svet, sexualitu, pohlavie), tak to prezentujú ako fakt, ku ktorému nemôže mať nikto otázky, lebo to berú ako útok. Keď sa cítia neistí, zaskočení alebo nešťastní, častokrát skĺznu k jednoduchému riešeniu “odstrihávania”. Mladí často radšej odstrihnú to, čo im spôsobuje stres, či väčšiu úzkosť a radšej celý problém, teda komunikáciu s človekom, ktorý im dáva nepríjemné otázky, rovno odstránia zo svojho života. Neučia sa prekonávať prekážky v rámci komunity vzťahov, v ktorých fungujú, lebo nemusia, ľahko ich nahradí nejaká iná komunita, aj keby len online. Tým, že sa stresu skôr vyhýbajú, nevedia ho prekonávať a to znižuje ich rezilienciu aj v iných oblastiach. Nik ich to nikto neučil a vyrastať v dobe jednoduchých a rýchlych riešení si vyberá svoju daň.
Delulu is the solulu
Téma duševného zdravia stala natoľko intenzívna, že vzniká vlna odporu. Niektorí mladí ľudia už pri danej téme nemajú chuť o tom rozprávať a cielene danú tému ignorujú. Majú pocit, že sa ich to netýka, niektorí objektívne, niektorí si to nechcú priznať. Niektorí sa rozhodli všetky opatrenia, ktoré im majú uľahčiť prekonať kritické chvíle jednoducho ignorovať. Rozhodli sa prijať svoj “negatívny” stav ako fakt a nič viac s tým už nerobiť. Je to istá forma spoločenského tlaku na to, ako sa majú mladí ľudia cítiť a preto prijali heslo: “Delusion is the solution”
Obr. 6 TikTok ponúka obrovské množstvo videí o “delulu”. Zdroj: https://www.tiktok.com/discover/delulu-is-solulu
Psychologická podpora pre každého
Mladí ľudia sú dnes obklopení množstvom možností psychologickej podpory a to či už online, ale aj offline. Poradenské služby sa aktívne pokúšajú vyhľadávať a ponúkať svoje služby tam, kde mladí ľudia sú. Kedysi telefonické poradenské centrá dnes využívajú mladí najmä vo forme chatu. Zároveň je bežné dnes mať dohodnuté terapie, nielen poradenstvo, online cez rôzne komunikačné platformy alebo chat terapie, napr. WYSA, ktorá je AI chat terapia.
Obr. 7 Online psychologická platforma ksebe. Zdroj: https://www.ksebe.sk
Na internete prebieha veľa kampaní zameraných na duševné zdravie. Ísť dnes na terapiu už nie je tabu ani hanba. V niektorých častiach Slovenska je to však stále nedostupné. Otvorene o svojej terapii hovoria influenceri a influencerky a je to téma aj v mnohých médiách. Okrem klasickej terapie, mladí ľudia aktívne vyhľadávajú aj metódy ako koučing či mentoring. Po týchto formách väčšinou siahajú, keď už vedia, čo chcú v živote zmeniť alebo dosiahnuť. Vznikli rôzne platformy, na ktorých sa môžu mladí registrovať a prostredníctvom ktorých vedia mať mentora či kouča a riešiť konkrétnu otázku osobného, pracovného či rozvojového charakteru.
Mladí ľudia využívajú aplikácie na podporu duševného zdravia, napr. Calm, Headspace alebo Hedepy. Ich využívanie má však aj negatívne dopady na mladých ľudí, lebo im aplikácie neustále pripomínajú potrebu pracovať na svojom mentálnom zdraví a každý deň preň robiť nejakú aktivitu. Tým vytvárajú ďalší tlak na samých seba.
Mladí ľudia sa často cítia neisto a hľadajú pomoc/radu/odporúčanie alebo návody, ako na život. Na túto potrebu reagujú influenceri ale aj médiá. Konzorcium Petit Press spustilo špeciálny lifestylový magazín pre mladých Closer. Tento magazín prináša mnohé návody a postupy, ktoré sú dnes u mladých ľudí preferované, na starostlivosť o telo a dušu.
Obr. 8 Online magazín pre mladých CLOSER. Zdroj: https://closer.sme.sk/
Dopad na mladých
Generácia Z kladie veľký dôraz na duševné zdravie a sebaúctu. Pri debatách o duševnom zdraví je pre nich kľúčová otvorenosť a nesmú sa cítiť byť vystavený stigme. Chcú byť rešpektovaní so svojimi špecifickými požiadavkami a chú mať svoj život a mentálne zdravie pod kontrolou. Častokrát riešia svoje príznaky a príčiny zmeniť nevedia. Pri hľadaní riešení sa obracajú aj na neoverené zdroje. Mentálne zdravie sa však častokrát nedá zmeniť a ovplyvniť v krátkom čase a kým k tej zmene dôjde, mladí ľudia skúšajú nové a nové postupy.
Mladí ľudia sa zameriavajú najmä na fyzickú stránku seba a predpokladajú, že to bude mať automaticky dopad aj na duševnú stránku. Snažia sa mať veľa veci pod kontrolou, ale s takou dôslednosťou, že sú pod ďalším a ďalším tlakom, ktorý ich drží v začarovanom kruhu.
Odporúčanie
Pri pohľade na odbornú pomoc, ktorú mladí ľudia dnes aktívne vyhľadávajú, sa vynára otázka, kde v tom celom je rola rodiča či iných dôležitých dospelých. Internet, influenceri, či iné zdroje informácií prinášajú častokrát sady odporúčaní, ktoré nebývajú personalizované a stoja veľakrát na prvotnej sebaanalýze a sebadiagnostike. Zároveň však prístupom, v ktorom chýba prepojenie na staršie generácie, prichádzajú o rady a životné skúsenosti, ktoré by mohli niekedy oveľa presnejšie a adresnejšie vyriešiť ich ťažkosti. Viac sa doceňuje vzťah so starými rodičmi. Prichádza opäť vlna “univerzálnej múdrosti starších”. prejavuje sa to nárastom videí ako “secret of my 50 years marriage. Mladí sa postupne vracajú ku vzťahu so starými rodičmi.
Základné informácie o blogposte
Uverejnené: 19. december 2024